Zbiornik ciśnieniowy podłączamy do sprężarki poprzez króciec przyłączeniowy znajdujący się na płaszczu lub w dennicy zbiornika. W przypadku gdy zbiornik jest dużych gabarytów lub jest podłączonych do niego dużo urządzeń jednocześnie może on zostać wyposażony w więcej niż jeden króciec zasilania co pozwoli na podłączenie większej ilości sprężarek i skróceniu czasu napełniania zbiornika / uzyskiwania pożądanego ciśnienia.
Zbiornik ciśnieniowy na gaz powinien być również wyposażony w króciec na zawór bezpieczeństwa. Najczęściej jest on montowany w najwyższym punkcie na zbiorniku gdyż po przekroczeniu ciśnienia zadanego na zaworze bezpieczeństwa (ustawianego poprzez regulację sprężyny) czyli ciśnienia dopuszczalnego, powietrze jest wypuszczane bezpośrednio na zewnątrz.
Zbiorniki wyposażone są również w króciec z gwintem wewnętrznym G1/2” pod manometr który montuje się poprzez kurek manometryczny.
Podczas napełniania i opróżniania zbiornika z powietrza skrapla się woda czyli kondensat. Systematyczne opróżnianie kondensatu zapobiegnie powstawaniu korozji. W dolnej części zbiornika umiejscowiony jest króciec pod zawór spustowy. W zbiornikach pionowych jest to gniazdo z gwintem wewnętrznym G2” które poprzez redukcję korkiem G2” / G1/2” pozwala wkręcić rurkę spustową wraz z zaworem spustowym. Aby nie musieć otwierać zaworu spustowego ręcznie można zainstalować automatyczny spust kondensatu. Wyróżnia się następujące rodzaje:
- Mechaniczny - działający na zasadzie pływaka który przy odpowiednim poziomie kondensatu sam otworzy zawór i spuści wodę
- Elektroniczny sterowany czasowo – najlepiej się sprawdza w dużych zautomatyzowanych zakładach gdzie możemy w miarę dokładnie określić częstotliwość pracy sprężarki zasilającej zbiornik. Jednak źle ustawiony może powodować niepotrzebne otwieranie się zaworu i upust czynnika zamiast kondensatu.
- Elektroniczny z czujnikiem poziomu - zasada działania podobna jak przy mechanicznym lecz tutaj czujnik poziomu decyduje kiedy otworzyć zawór.
Na zbiorniku mogą być przygotowane dodatkowe króćce do montażu np. termometru lub w przypadku gdy czynnikiem jest woda – wodowskazów.
Pomiędzy sprężarką a zbiornikiem często montowane są również osuszacze powietrza, które zmniejszają wilgotność powietrza dostającego się do zbiornika. Im mniej wilgotne powietrze tym mniej kondensatu skropli się wewnątrz zbiornika. Zmniejszy to ryzyko powstawania korozji i przedłuży żywotność zbiornika.